Історія походження тютюну

Достеменно невідомо точної дати початку вживання тютюну в якості курильної сировини. Історія походження тютюну бере витоки зі Стародавньої Індії, Китаю, а також антічних народів ацтеків та майя, що мешкали на території сучасної Південної Америки. У старовинних храмах Індії донині збереглися фрески із зображенням жерців, які курили довгу трубку із густим димом. У скіфських народів була розвинена культура паління тютюну, про що свідчать антропологічні аналізи, які багато разів проводили вчені.

 


Історія появи тютюну в індіанських племенах невипадкова. Центральна та Південна Америка мають найсприятливіші умови для зростання даної культури. Близько 60 сортів тютюну сформувалися в природних умовах та кліматі цієї місцевості. На даний час найякісніший і затребуваний тютюн еспортується по всьому світі з цих регіонів. У Гватемалі було знайдено зображення на глиняній посудині у вигляді індіанця з племені майя, який курив люльку з тютюном.


Вчені датують це зображення VI-X століттям н.е. Індіанці племені майя наділяли процес куріння глибоким сакральним змістом та зв’язком з богами у вигляді вдихання та видихання диму. Грім у небі відбувався, коли боги цвіркали камінь об камінь для розпалювання трубки, блискавки були іскрами, що розліталися по всьому небу. Густі хмари з’являлися в небі від тютюнового диму під час розкурювання люльки. Падаючі зірки були тліючим попелом, який падав у процесі куріння.


Історія появи тютюну в Європі

Після відомої експедиції Христофора Колумба до Європи почали активно постачатись культури сімейства пасльонових: томати, картопля та тютюн. Саме в XVI столітті починається історія появи тютюну в Європі та подальше його поширення до Азії. Перші плантації було закладено в Іспанії, Італії та на території сучасної Бельгії. Слово «куріння» чи «курити» мовою майя звучало як «сік ар». Іспанці якийсь час використовували термін «cigarra», але з часом термін трансформувався в «cigarro», що означає сигару.

 
Прототип сучасної сигари використовували у племені майя. Як щільну оболонку використовували скручені цілі ростки рослини. Закріпленням служила нитка. Таким чином, європейці повністю перейняли технологію виготовлення курильного тютюну і навчилися виготовляти спеціальні пристосування для куріння. Іспанія отримала світове панування над ринком тютюнових виробів завдяки указу короля Філіпа 1717 року. Цей указ гласив про те, що тютюнові вироби вважаються власністю держави. Таким чином, король Іспанії Філіп встановив монополію на тютюн на всій території Європи.


Історія походження куріння тютюну у звичному вигляді для сучасної людини в Європі бере свій початок з міста Севілья, де за указом короля було збудовано фабрику з переробки тютюнового листя та виготовлення сигар у 1728 році. Європа близько 100 років купувала сигари з цієї фабрики, що в буквальному значенні озолотило скарбницю Іспанії. Мадрид також вважається батьківщиною сигар, але клімат Севільї більше підходив під вирощування тютюнових культур. Все ж таки основним бонусом Севільї був порт, куди заходили кораблі з Америки. Вивантаження та навантаження з Америки до Європи і навпаки здійснювалось саме через порт Севільї.


Як тютюн досяг приголомшливих успіхів?

Історія походження слова «тютюн» бере початок також від племен індіанців, які словом «тобаго» позначали готовий виріб з тютюну, загорнутий у свіже листя з пальми або листя тютюну у вигляді трубки. А безпосередньо сам тютюн індіанці називали словом «коноба». Прижився і став використовуватись у всьому світі саме перший варіант, що передбачає назву готового курильного виробу.


Приголомшливий успіх тютюну і, як наслідок, повсюдне його поширення принесли міфи про цілющі його властивості. У XVI столітті йому приписували можливість виліковувати понад 50 захворювань виходячи з проведених у той час досліджень. Тютюном лікували розлади шлунку, ломоту в суглобах та кістках. Почесні персони жіночої статі і навіть сама Імператриця лікували за його допомогою мігрень.


Під час чуми 1665 року в Лондоні дозволили дітям курити тютюн, вірячи в чудодійні його властивості проти міазмів, які переносять дане захворювання. Рослиною тютюну в Бразилії в 1500-му році лікували виразки і нариви за записками португальського мандрівника Педро Алварес Кабрал. У колишній новій Іспанії, нинішній Мексиці, за допомогою листя рослини тютюну із сіллю у вигляді компресів лікували запалення гланд.


Історія походження тютюну в Україні

Поширення тютюну по території сучасної України почалося після відомого візиту Петра І до Європи. Культивування тютюну в Україні почалося з XVII століття, коли були посаджені перші плантації. Надмірне вживання цієї курильної сировини викликало протести у місцевих жителів. За указом Петра І у Харківській області в Охтирці було збудовано першу тютюнову фабрику, яка мала власні плантації культур до 50 га.


Вже в ХІХ столітті з території України тютюн та тютюнові вироби експортували до таких країн, як Німеччина, Японія та Китай. На той час в Одесі на повній потужності працювало 15 тютюнових фабрик. Завдяки великому торговому порту в Одесі товар одразу відвантажували на іноземні судна. Тютюнову культуру вирощували всі верстви населення: великі плантації належали землевласникам, купці, козаки та прості селяни вирощували цю культуру на своїх земельних угіддях. До 1970-х років плантації з культурою тютюна території України лише зростали.